Erdoğan, kararı imzaladı: Rumenler Türkiye’ye vizesiz girebilecek

Romanya vatandaşlarına Türkiye’ye yapacakları her 180 gün içinde azami 90 gün ikamet süreli turistik amaçlı seyahatlerinde ve transit geçişlerinde vize muafiyeti uygulanacak.

Romanya’nın kimlik kartı hamili vatandaşlarının Türkiye’ye yapacakları her 180 gün içinde azami 90 gün ikamet süreli turistik amaçlı seyahatlerinde ve transit geçişlerinde vize muafiyeti sağlanmasına, 6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu’nun 18. maddesi gereğince karar verildi.

TÜRKLERİN VİZE ALMASI ŞART 

Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Umuma mahsus pasaport sahibi olan Türk vatandaşlarının ise Romanya’ya seyahat etmek için seyahat amaçlarına uygun vize almaları gerekiyor. Ancak hususi, hizmet ve diplomatik pasaport sahibi olanlar turistik amaçlı seyahatlerinde 90 güne kadar vizeden muaf sayılıyor.

ROMANYA BAŞBAKANI BUGÜN TÜRKİYE’DE 

Öte yandan kararın Romanya Başbakanı Marcel Ciolacu’nun ziyaretinden önce hayata geçirilmesi dikkat çekti. Rumen Başbakan Ciolacu, bugün Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Beştepe’de resmi törenle karşılanacak.

İkili ve heyetler arası görüşmenin ardından Romanya Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi Birinci Toplantısı düzenlenecek. Anlaşmaların imza töreni ve Ciolacu ile ortak basın toplantısına katılacak Erdoğan, konuk Başbakan onuruna resmi akşam yemeği verecek. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x