Burdur’da son düzlük: Yerel seçimlerde sürpriz sonuçlar çıkabilir

BURDUR – 2024 Yerel Seçimleri’ne sayılı günler kala Burdur’da seçim yarışı hızlandı. Burdur Belediyesi’ni ve Ağlasun, Altınyayla, Bucak, Çavdır, Çeltikçi, Gölhisar, Karamanlı, Kemer, Tefenni, Yeşilova ilçelerini 5 yıl boyunca yönetecek isimlerin seçileceği şehirde partilerin mitingleri ve saha çalışmalarıyla heyecanlı bir seçim havası yaşanıyor.

31 Mart’ta Burdur’da 207 sandıkta 64 bin 62 seçmen sandık başına giderek il, ilçe ve beldelerde yeni belediye başkanlarını, köy ve mahallelerde yeni muhtarları belirleyecek.

18 PARTİ VE BİR BAĞIMSIZ ADAY

18 siyasi parti ve bir bağımsız adayın yer aldığı Burdur Belediyesi başkan adayları listesinde, Burdur Belediye Başkanı CHP’li Ali Orkun Ercengiz, Cumhur İttifakı adayı AK Partili Mehmet Şimşek, İYİ Parti’den Namık Kemal Özkan, DEM Parti’den Fatma Arslan, DEVA Partisi’nden Recep Oğuz, Yeniden Refah Partisi (YRP) Ufuk Kazancı, Zafer Partisi’nden Kemal Karlı, Demokrat Parti’den (DP) Mustafa Dinçer, Saadet Partisi’nden (SP) Adnan Ersan, Millet Partisi’nden Mustafa Tıbık, DSP’den Mehmet Mutlu, Büyük Birlik Partisi’nden (BBP) Muhammet Taşkın, Türkiye Komünist Hareketi’nden Gazi Can, Hak ve Özgürlükler Partisi’nden (HAKPAR) Cennet Sevinç, Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Emrecan Erçin, Demokrasi ve Atılım Partisi’nden Recep Oğuz, Hür Dava Partisi Fehmi Gönül, Adalet Birlik Partisi’nden Kader Ünal, Milli Yol Partisi’nden Abdurrahman Sarı ve bağımsız aday Kamil Ufuk Şahin var.

CHP lideri Özgür Özel, Ali Orkun Ercengiz’in proje tanıtım toplantısına katıldı.

KIYASIYA BİR SEÇİM YARIŞI

Kentte yapılan kamuoyu yoklamalarına göre, Burdur Belediye Başkanlığı yarışında iki aday öne çıkıyor. Zorlu bir seçim yarışının beklendiği Burdur’da yapılan anketler ve sokaktaki tablo, yarışı CHP’li mevcut başkan Ali Orkun Ercengiz ve AK Partili Mehmet Şimşek’in önde götürdüğünü gösteriyor. Seçim günü sandıkta yapacağı tercihi sorduğumuz seçmenin çoğu iki adaydan birini söylüyor. CHP ve Cumhur İttifakı arasında kafa kafaya geçecek bir seçim bekleniyor.

BURDUR’DA CHP DE AK PARTİ DE İDDİALI

Son 2 dönemdir il belediyesine başkanlık yapan CHP’li Ali Orkun Ercengiz, bölgede sevilen bir isim. Ancak uzun süredir yönetimde olduğu için ‘doğal bir yıpranma’ yaşadığı görüşünde olan seçmenler de var. Aday belirleme sürecinde CHP Burdur İl Örgütü’nün ‘önseçim’ baskısı sonuç vermedi. Bu nedenle parti tabanının Ercengiz’e tam kadro destek sağladığını söylemek zor. AK Parti’nin adayı öğretmen Mehmet Şimşek ise daha önce Milli Eğitim İl Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü gibi kamu kurumlarında görev almış bir isim. Bu kez Burdur’da AK Parti’nin de CHP gibi iddialı olduğunu söylemek mümkün.

Cumhur İttifakı adayı AK Partili Mehmet Şimşek

LİDERLERİN BURDUR MESAJLARI

Bu iddia Burdur’da miting yapan liderlerin verdikleri mesajlara da yansıdı. 14 ve 28 Mayıs seçimlerinde milletvekilliğinde yüzde 52,6, cumhurbaşkanlığında yüzde 56 oyla destek veren Burdurlulara şükranlarını sunduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “İnanıyorum ki 31 Mart’ta Burdur gerçek belediyecilikten, eser ve hizmet siyasetinden yana tavır alacak” dedi. CHP lideri Özgür Özel ise Erdoğan’ın kuruyan Burdur Gölü’ne su kaynağı bulma sözünü yerine getirmediğini belirterek, “Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız Mansur Yavaş’ın ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Ekrem İmamoğlu’nun elleri, tehlike altındqki Yeşilova ve Salda Gölü üzerinde olacak” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Burdur mitingi

ŞEHİRDE SEÇİM GERGİNLİĞİ

Çok sayıda siyasi partinin sahada olduğu şehirde seçime günler kala sert bir yarış var. Geçtiğimiz hafta Burdur Cumhuriyet Meydanı’nda stand açan AK Parti, CHP ve TİP’liler arasında gerginlik yaşandı. BBP adayı Muhammet Taşkın da Burdur Belediye Başkanı ve CHP’nin adayı Ali Orkun Ercengiz’in eşi Hülya Ercengiz’in 500 TL lik alışveriş çeki dağıttığı iddiasıyla Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunuldu.

ERCENGİZ EN YAKIN RAKİBİNİN YÜZDE 9 ÖNÜNE GEÇMİŞTİ

Burdur’da 2019 yerel seçimlerine 58 bin 760 seçmenin yüzde 87,35’i oy kullanmıştı. CHP adayı Ali Orkun Ercengiz, 26 bin 584 seçmenin oyunu alarak yüzde 53,2 ile başkan seçilirken, en yakın rakibi AK Partili aday Deniz Kurt ise seçimleri 22 bin 28 seçmenin oyunu alıp yüzde 44,1 ile tamamlamıştı. 2024 yerel seçimlerinde seçmen sayısının 5 bin 302 arttığı şehirde önceki seçimin yüksek katılım oranı biraz düşebilir. Ancak seçim haftasında Burdur, sürpriz sonuç beklentisiyle partilerin radarındaki illerden biri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x