Alibaba’dan Türkiye’ye 2 milyar dolarlık plan

Erdoğan, dünyanın önde gelen şirketlerinden Alibaba Grup’un Türkiye’ye yönelik kapsamlı yatırım planlarını öğrenmekten mutluluk duyduğunu söyledi. Alibaba Grup Başkanı Michael Evans Türkiye’de yapmayı planladıkları yatırımlara ilişkin Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bilgi vererek, bu kapsamda, Ankara’daki veri merkezi ile lojistik merkezi ve İstanbul Havalimanı’nda hayata geçirdikleri ihracat operasyon merkezi gibi yeni yatırımlara ilişkin detayları paylaştı.

1.4 MİLYAR DOLAR YATIRIM YAPTI

Türkiye’ye duydukları güven neticesinde bugüne kadar Trendyol aracılığı ile Türkiye’ye 1,4 milyar dolarlık yatırım yaptıklarını anlatan Alibaba Grup Başkanı Michael Evans, Trendyol’un uluslararası büyüme stratejisini desteklediklerini aktardı. Evans Türkiye’nin, dünyanın lider e-ihracat ülkesi olma potansiyeline sahip olduğunu ifade etti. Evans, Türkiye’ye gelecek dönemde 2 milyar dolarlık yatırım planlarını olduğunu kaydetti.

 

Kabul sonrasında Alibaba Grup Başkanı Michael Evans ve Trendyol Grup Başkanı Çağlayan Çetin çağdaş Türk resim sanatçısı İsmail Acar’ın Trendyol Sanat’a özel olarak ürettiği “Kaftan” adlı eserini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a takdim etti.

TEKNOFEST VE SULTANLARA ÖVGÜ

Trendyol’un da sponsorları arasında yer alması dolayısıyla havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST’i de yakından takip ettiğini dile getiren Evans, bu organizasyonu Türkiye’nin dünya arenasında söz sahibi bir teknoloji oyuncusu olduğunun ispatı olarak gördüğünü belirtti. Aynı zamanda madalya sahibi bir olimpiyat sporcusu olan Evans, Türkiye A Milli Kadın Voleybol Takımı’nın dünya çapındaki başarılarını da yakından takip ettiğini belirterek Trendyol’un spora ve sporculara verdiği destekten de son derece memnun olduklarını dile getirdi.

TRENDYOL’UN YÜZDE 86.5’İ ÇİNLİLERİN

– 2010 yılında giyim ürünleri satışı yapan bir site olarak kurulan Trendyol, zaman içerisinde çok hızlı büyüme gösterdi ve dev bir platform haline geldi. Türkiye’nin ilk decacorn yani değeri 10 milyar doları geçen şirketi olan Trendyol’un stratejik yatırımcısı Çinli Alibaba da 2018’de 728 milyon , 2021’de ise 350 milyon dolar yatırım yaparak Trendyol’un yüzde 86.5’ine sahip olmuştu. Bu son yatırımla beraber Trendyol’un değerlerimesi 11 milyar dolara ulaşmıştı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x